top of page

Věříme, že každé dítě má právo znát svůj příběh.

Not everyone is lucky enough to grow up in his/her original family. Every year up to 500 children leave maternity hospitals without their biological mother. They come to foster parents, adoptive parents or to infant institutions only with a dimissory report from a maternity hospital. However, in the report they will not find out the circumstances of their birth, how they looked like, or who was cradling them instead of their mum.

 

The head nurse of the Teaching Hospital Královské Vinohrady Michaela Chmelařová got an idea to preserve the first memories for these children.  Martin Opava together with Iva Říhová from the Foundation La Vida Loca realised her idea in the project “Život v Kufříku” (“Life in a Suitcase”). Since 2015 maternity hospitals from the whole country have been gradually joining the project, and together with hospital stuff they fill the suitcases for children with a birth bracelet, photos, a first baby´s dummy, a small baby suit or a toy crocheted by one of the volunteers and a bunch of personal messages and notes.

 

Hardly anybody can imagine how difficult it is for the adolescent children to cope with the fact that their mother abandoned them right after their birth. They feel unwanted. They know nothing about the beginning of their life. They can´t compare their appearance with the features of their own children at birth. They can´t experience the feeling of family solidarity. “Život v kufříku” ensures that they know they were loved, affectionately cradled in arms of nurses, coaxed by doctors, and that grandmas from senior homes thought about them and created handmade toys for them. The suitcase carries a clear message:

Spolu se zdravotními sestričkami plníme dětem kufříky porodním náramkem, fotografiemi, otisky nožiček, prvním dudlíkem, osobními vzkazy, oblečkem nebo hračkou, kterou uháčkovaly dobrovolnice.

Jak to začalo?

MUDr. Michaelu Chmelařovou, vrchní sestru ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, napadlo odloženým dětem schraňovat první vzpomínky. Zakladatelka projektu Život v kufříku Martina Wojtylová Opava se s Michaelou Chmelařovou potkala během svého těhotenství a poprvé se dozvěděla o odložených dětech v porodnici. V roce 2015 založila Nadační fond LA VIDA LOCA jako poděkování Vesmíru za uzdravení svého muže z rakoviny. Obrovskou vděčnost, kterou jako maminka dvou malých dětí cítila, potřebovala vložit do smysluplné práce na podporu těch méně šťastných. Namísto onkologie si vybrala pomoc odloženým novorozencům, protože jak sama říká: „Zvládneme vše, jen na to nesmíme být sami“.

Projekt, Život v kufříku si získal okamžitou podporu předních českých neonatologů, psychologů, zdravotních sester, přechodných pěstounů a stovek dobrovolníků. Aktuálně je v projektu zapojeno 64 porodnic napříč Českou republikou. 

SA109923-211.jpg

Martina Wojtylová Opava

Jak se cítí odložené dítě?

This world-unique project is constantly growing and improves the content of suitcases and its programmes. There are active children psychologists, hospital stuff, foster parents and adoptive families – all of them help to preserve the precious memories.

“Život v kufříku” symbolises connections, relationships, communication, life stories and anchors for self-acceptance and identity of each of us. The project is primarily aimed at the most vulnerable ones – the new-borns who were abandoned by their biological parents. Nevertheless, that´s not the end of this project but it´s beginning… It supports children´s search for their identity, parental relationship with the child, and also the important role of grandmas and grandpas, who have a special gift for sharing memories.

Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné a žijou s pocitem, že je maminka opustila, protože jsou špatní. Nevědí nic o začátku svého života a nějaký čas trvá než začnou lidem opět věřit. Život v kufříku jim dává vědět, že byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim seniorky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Kufřík nese jasnou zprávu:  

“You are important to us so much that we have prepared all this for you!”

Jak se projektu daří?

Projekt Život v kufříku nemá ve světě obdoby. Neustále roste, vylepšuje obsah kufříků a vytváří návazné programy. Aktivní jsou v něm i zdravotníci, dětští psychologové, pěstouni a adoptivní rodiny. Získal Cenu evropského občana 2023 udělovanou Evropským parlamentem. Zakladatelka Martina Wojtylová Opava navíc získala za realizaci projektu ocenění Laskavec udělovanou Nadací Lilie a Karla Janečkových.

bottom of page